تور های به یاد ماندنی
با پروازهای لوکس
و هتل های مجلل

رزرو آنلاین هتل
بلیط ارزان هواپیما
بلیط قطار و بلیط اتوبوس

راهنمای سفر به کشور ترکیه

این کشور باستانی و تاریخی که دو قاره اروپا و آسیا را به یکدیگر پیوند می دهد، از سمت شرق با ایران، آذربایجان غربی، ارمنستان و گرجستان، از سمت جنوب شرقی با عراق و سوریه و از سمت شمال غربی با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد.

v اطلاعات عمومی برای سفر به ترکیه

v مهمترین شهرهای ترکیه

مهمترین شهرهای ترکیه به لحاظ فرهنگی و اقتصادی و جذب توریست شامل موارد زیر هستند:

این شهر که در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده است، بزرگ‌ترین ومهم‌ترین شهر ترکیه به لحاظ اقتصادی و توریست به شمار می‌رود و تنها شهری است که در دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. استامبول در سال 2010 بعنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شد.

پایتخت کشور ترکیه، شهری نه چندان بزرگ است که در شرق فلات آناتولی واقع شده است. هر چند که آنکارا مرکز بسیاری از تمدن ها بوده، اما بافت این شهر تلفیقی از سنت و مدرنیته است.

این شهر ساحلی با قدمتی پنج هزار سااله که در در خلیجی متصل به دریای اژه قرار دارد، سومین شهر مهم ترکیه به شمار می‌آید. اکثر گردشگران با کروز از دیدنی‌های ساحل ازمیر بازدید می‌کنند و از ساحل گردی در این منطقه لذت می‌برند.

این شهر ساحلی با آب و هوایی مدیترانه‌ای که در خلیج آنتالیا واقع شده، با پیشرفت روزافزون خود مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و دارای جاذبه‌های توریستی و تفریحی بسیاری است.

این شهر ساحلی کوچک را می‌توانید در جنوب غربی ترکیه و در استان موغلا بیابید. شهر مارماریس با مناظر طبیعی بی‌نظیر و تاریخچه‌ای غنی، گردشگران بسیاری را جذب کرده و سفری به یاد ماندنی برای آنها رقم می‌زند.

این شهر مذهبی که در ساحل شرقی دریاچه وان ترکیه واقع شده، به شمال غرب ایران بسیار نزدیک است. مردمان خونگرم و مهربان این شهر، خیلی سریع و آسان با گردشگران و خصوصا ایرانیان ارتباط برقرار می‌کنند. بیشتر محبوبیت شهر وان به دلیل وجود گربه‌های سفید پشمالویی است که یک چشم آبی و یک چشم زرد رنگ دارند.

این شهر ساحلی که در جنوب غربی ترکیه و در کنار دریای اژه واقع شده است، با آب و هوایی مدیترانه‌ای و با آرامشی همیشگی مناسب سلیقه گردشگرانی است که به ساحل و فعالیت‌های دریایی و سکوت و آرامش علاقمندند.

این شهر سرگرم‌کننده که در استان آیدین ترکیه واقع شده است، با آب و هوایی معتدل، قیمت‌هایی مناسب، سواحلی زیبا و جنگل‌های کاج، مکان تفریحی پرطرفداری در بین گردشگران به شمار می‌آید.

این شهر صنعتی و توریستی زیبا با سواحل آرام دریای مدیترانه، مرکز استان آدانا بوده که در ناحیه آناتولی در جنوب کشور ترکیه و در کنار راه آهن استانبول- بغداد قرار گرفته است.

این شهر که چهارمین شهر بزرگ ترکیه به شمار می‌آید، در شبه جزیره آناتولی و در بخش آسیایی دریای مرمره واقع شده است. شهر بورسا به مناظر سرسبز و بناهای تاریخی غنی شهرت دارد.

این شهر که در مسیر آنکارا و استانبول بعد از مرز بازرگان واقع شده است، بزرگترین شهر شرقی ترکیه به شمار می آید. شهر ازروم در زمستان دارای آب و هوای برفی و سرد و در تابستان آب و هوایی خنک دارد.

v مرزهای سفر به ترکیه

به طور کلی برای سفر به ترکیه سه مرز با ایران وجود دارد:

مرز سرو: در نزدیکی شهر سرو ارومیه قراردارد و ساعت کاری آن به صورت 24 ساعته است.

مرز رازی: میان دو پایانه مرزی بازرگانی و سرو و نزدیک شهرستان خوی است و ساعت کاری آن 9 تا 17 می‌باشد.

مرز بازرگان: این مرز در شمال آذربایجان غربی و در نزدیکی شهر ماکو قراردارد و دارای امکانات مناسبی برای گردشگران است. ساعات کاری این مرز 24 ساعته است. توصیه می‌شود برای خروج از کشور به مقصد ترکیه مرز بازرگان را انتخاب کنید.

لازم است که به ازای هر نفر، عوارض خروج از کشور را به مبلغ 250000 ریال و به حساب سیبا 2110100250009 نزد بانک ملی به نام اداره کل امور مالیاتی پرداخت کنید و فیش واریزی را همراه سایر مدارک خود در هنگام خروج از کشور به همراه داشته باشید. در نظر داشته باشید که حتما کد ملی را روی فیش واریزی قید نمایید. برای سفر هوایی این مبلغ معادل 750000 ریال است. در ضمن می‌توانید از پرداخت اینترنتی هم بهره بگیرید.

علاو بر مبلغ فوق، برای خروج از مرز رازی به ازای هر نفر لازم است که به حساب سیبا 0108191527006 مبلغ 30000 ریال نزد بانک ملی ایران و به نام شهرداری قطور واریز کنید.

v مدارک لازم برای سفر به ترکیه

v ارز مناسب برای سفر به ترکیه

محدودیت ارزی در واردات و صادرات محلی وجود ندارد. اما با توجه به اینکه پول ایرانی در اکثر مغازه‌ها پذیرفته نمی‌شود، توصیه می‌شود که پول ایرانی خود را پیش از سفر به لیر، دلار و یا یورو تبدیل کنید. با توجه به اینکه ارزهای متفرقه نظیر لیره مدام در معرض خطر سقوط هستند، بهتر است که پول خود را به دلار تبدیل کنید در این صورت پس از بازگشت از سفر، اگر بخواهید مازاد هزینه‌هایتان را برگردانید و به صراف بفروشید، ضرر شما کمتر خواهد بود. ضمن اینکه اگر تصمیم بگیرید که از ترکیه به کشور دیگری بروید به راحتی با همراه داشتن دلار می‌توانید آنها را با پول کشور مقصد تعویض کنید.

هم اکنون بر طبق قیمت ارائه شده در بهمن ماه 96، هر دلار آمریکا معادل 3.800550 لیر ترکیه بوده و در ضمن قیمت یک لیر ترکیه، معادل 9623-1320 ریال است.

برای تبدیل ارز می‌توانید به صرافی‌های ترکیه مراجعه کنید و نیازی به ارائه مدارک هویتی و گذرنامه نیست. اما اگر برای تبدیل ارز از طریق بانک‌های ترکیه اقدام کنید، باید کمیسیون بپردازید. چنانچه چک مسافرتی دارید، فقط می‌توانید آنها را در بانک‌ها و با ارائه گذرنامه تبدیل کنید. برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی توصیه می‌شود که از چک‌های مسافرتی با واحد پول استرلینگ، یورو و دلار آمریکا استفاده کنید.

v بهترین زمان برای سفر به ترکیه

ترکیه دارای انواع طبیعت کوه و دشت و دریا و آب و هوایی متنوع است، بنابراین زمان مناسب سفر بسته به اینکه قصد سفر به کدام قسمت ترکیه را دارید و هدفتان از سفر چیست، متفاوت است. بعنوان مثال اگر به قصد بهره بردن از پیست‌های اسکی به ترکیه سفر می‌کنید، بهتر است در ماه‌های دی و بهمن سفر کنید و در صورتی که می‌خواهید از سواحل زیبای ترکیه استفاده کنید بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر شماست. همچنین اوایل تیرماه زمانی مناسب برای خرید از فستیوال‌های مختلف در ترکیه است.

v اغذیه و نوشیدنی

ترکیه دارای تنوع غذایی بسیار زیادی است که مناسب برای انواع ذائقه‌ها و سلیقه‌ها می‌باشد. باید گفت که یکی از علائق گردشگران، خوردن انواع غذاهای لذیذ و نوشیدنی‌های دلچسب ترکیه است نظیر:

v مهاجرت به ترکیه

مهاجرت و اقامت در ترکیه به دو صورت موقت و دائم امکانپذیر است. در اقامت موقت برای مدت محدودی اجازه کار و فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری، تحصیل و یا گردشگری به اشخاص داده می‌شود. چنانچه این اقامت موقت از نوع تمدید شونده باشد، پس از چند دوره تمدید و گدشت زمان، این اقامت به اقامت دائم تبدیل می‌شود.

v توصیه‌ها و نکاتی برای داشتن سفری امن

برای داشتن سفری بی نظیر و به یاد ماندنی هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید

رویال گشت

رویال گشت با قراردادهای مستقیم با ایرلاین های داخلی و خارجی شرکت های مسافربری و بلیط قطار در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد.

آخرین اخبارتماس با ما

تهران ، شهرک غرب ، بلوار خوردین ، توحید یک ، پلاک 132

(+21) 8856 3225
(+21) 8856 3138